Δευτερόλεπτα πριν το σουτ του Γκόραν κύλησε αργά και βασανιστικά, άουτ για λίγα χιλιοστά

Την περίοδο 2001-02 ο Παναθηναϊκός συμμετείχε σε ένα ακόμη Πρωτάθλημα εκτός του Ελληνικού. Δεν μπορεί να χαρακτηριστεί διαφορετικά καθώς για το Champions League εκείνης της χρονιάς βρεθήκαμε αντιμέτωποι με 8 ομάδες δίνοντας συνολικά 16 αγώνες στον θεσμό… Από την Λεωφόρο παρέλασαν κατά σειρά: Σλάβια, Μαγιόρκα, Άρσεναλ, Σάλκε, Πόρτο, Σπάρτα, Ρεάλ και Μπαρτσελόνα! Συνολικός απολογισμός: 6 νίκες, 2 ισοπαλίες και τέρματα 11-3.

Εκτός έδρας κάναμε 3 διπλά, ενώ για το μήνα Σεπτέμβριο  ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε η καλύτερη ομάδα στον κόσμο από την IFFHS (International Federation of Football History & Statistics) και την UEFA. Μοναδικό επίτευγμα για τον κορυφαίο Ελληνικό σύλλογο που ούτε στα όνειρα τους δεν μπορούν να φανταστούν οι υπόλοιπες ομάδες της χώρας. Το γιατί απωτυπώνεται στην παρακάτω φωτογραφία όταν στον όμιλο με αντιπάλους την αήττητη! πρωταθλήτρια Αγγλίας Άρσεναλ, την Σάλκε και την Μαγιόρκα στη λήξη του πρώτου γύρου, ο τεράστιος Παναθηναϊκός είχε το απόλυτο με 9 βαθμούς και τέρματα 5-0…

Ο συγκεκριμένος όμιλος για τον Panathinaikos ολοκληρώθηκε στη πανέμορφη Μαγιόρκα όπου τόσο η πρόκριση όσο και η πρωτιά στον όμιλο είχαν εξασφαλιστεί με 4 νίκες σε 5 αγώνες και με μοναδική απώλεια μια φτηνή ήττα στο Λονδίνο. Ο Παναθηναϊκός μάλιστα μαζί με την Ρεάλ και την Μάντσεστερ θα είναι οι 3 μοναδικές ομάδες του θεσμού που θα κατεβάσουν τα «δεύτερα» στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων….

Το μακρύ ταξίδι προς το όνειρο ολοκληρώθηκε στις 9 Απριλίου στο Καμπ Νου με τον Παναθηναϊκό να υπερασπίζεται το 1-0 της Λεωφόρου. Η πρόκριση κυριολεκτικά χάθηκε στις λεπτομέρειες και προσωπικά δεν έχω δει ποτέ την Μπάρτσα να δέχεται ποτέ τέτοια πίεση όπως αυτή που της άσκησε ο Παναθηναϊκός στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα της Βαρκελώνης. Η μπάλα όμως δεν ήθελε και χάθηκε μια ιστορική πρόκριση ξανά στα ημιτελικά…