Πολύ εύκολα ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός από το Φοίνικα, καθώς δεν εμφανίστηκε στο κλειστό της Σύρου και παράλληλα σταμάτησε το νικηφόρο σερί του. Κακή υποδοχή, ανύπαρκτο μπλοκ και τρικυμία στην επίθεση έφεραν ένα πολύ άνετο και δίκαιο 3-0 για τους γηπεδούχους.

Πολλά μπράβο στους 100 Παναθηναϊκούς που παρά την πολύ κακή εμφάνιση δεν σταμάτησαν ποτέ τη φωνή στηρίζοντας την ομάδα!

Screen Shot 2014-03-01 at 5.06.30 PM

Αναλυτικά η εξέλιξη των σετ:

1ο σετ: Tραγικό το ξεκίνημα του αγώνα στη Σύρο, με το Φοίνικα να παίζει μόνος του… Προηγήθηκε με 6-0 και  10-1 με τους παίχτες μας να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο. Μετά το δεύτερο τάϊμ άουτ ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές αλλά το σετ είχε χαθεί προ πολλού και απλά ολοκληρώθηκε με 25-21.

2ο σετ: Πανομοιότυπο το ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ με τους Συριανούς να προηγούνται 4-0 και 8-2! Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε (10-7) αλλά χωρίς διάρκεια και με ένα νέο 4-0 για τους γηπεδούχους βρεθήκαμε ξανά στο -7 (14-7)  και λίγο αργότερα το ταμπλό έδειχνε 19-11, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα και σε αυτό το σετ. Πολύ άνετο 2-0 (25-17) για τον Φοίνικα που δεν είχε απειληθεί σε καμία στιγμή του αγώνα από τον ανύπαρκτο Παναθηναϊκό.

3ο σετ: Σε αντίθεση με τα 2 προηγούμενα σετ προηγηθήκαμε με 0-2, αλλά αμέσως βρεθήκαμε πάλι να κυνηγάμε στο σκορ (9-4, 14-7) με τον Γκάλιτς να πραγματοποιεί τη χειρότερη εμφάνιση του με το Τριφύλλι και να δίνει τη θέση του στον Καπίρη ο οποίος έδωσε αμέσως λύσεις. Με τον Αμορόσο να προσπαθεί σχεδόν μόνος του να μαζέψει τα ασυμάζευτα η ομάδα μείωσε σε 14-11 και με άσσο του Μουρ φτάσαμε σε απόσταση αναπνοής 18-17. Ο Τζας το πήρε προσωπικά με τον Αυστριακό να παίρνει 3 συνεχόμενους πόντους (21-18), τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 23-22 και τον Λάππα να τελειώνει το ματς με 25-23.

Τα σετ: 25-21, 25-17, 25-23

Επόμενο ματς με την Νίκη Αιγινίου στη Κυψέλη σε ματς ζωής και θανάτου!