Screen Shot 2014-02-08 at 8.36.58 PM

Νέα νίκη για την ΤΡΙΦΥΛΛΑΡΑ, που βγάζει τεράστια ψυχή πλέον με τον Καλμαζίδη στον πάγκο. Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα που δεν καταλαβαίνει τίποτα. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ 2 φορές (0-1, 1-2) έφτασε στη νίκη παίρνοντας (μόνο) 2 πόντους φτάνοντας τους 11 συνολικά, πιάνοντας τη Νίκη Αιγινίου (που παίζει εκτός με τον άρη) στη βαθμολογία. Ένα είναι σίγουρο μετά και την σημερινή εμφάνιση. Αυτή η Ο-ΜΑ-ΔΑ με αυτόν τον κόσμο δεν πέφτει ούτε κι αν παγώσει η κόλαση. ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!

Αναλυτικά η εξέλιξη των 5 σετ:

1ο σετ: Καλύτερα ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι που προηγήθηκαν με 4-8 στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά ένα 8-2 του Παναθηναϊκού έφερε το σκορ στο 12-10. Η ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά ο παοκ ξέφυγε με 3 πόντους 2 φορές (16-19 και 19-22). Το σετ τελικά κατέληξε στο δικέφαλο με 26-28 με τους πάιχτες των 2 ομάδων να δίνουν μεγάλες μάχες σε κάθε πόντο.

2ο σετ: Πανομοιότυπο το ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ με τους Θεσσαλονικείς να προηγούνται 2-6 και τον Παναθηναϊκό να περνάει ξανά μπροστά με 12-11. Μετά το δεύτερο τεχνικό τάϊμ άουτ όμως και με το σκορ στο 15-14 η ομάδα μας έχτισε μια διαφορά 3-4 πόντων (19-15, 22-19) την οποία και διατήρησε μέχρι τέλους κατακτώντας το σετ με επίθεση του Μπέλου που έκανε το 25-21 και το 1-1.

3ο σετ: Σε αντίθεση με τα 2 προηγούμενα σετ, οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και καμία απ’ τις 2 δεν μπορούσε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των 2 πόντων (6-7, 10-8, 15-14, 17-18). Προς το τέλος του όμως ο παοκ πήρε σημαντικό προβάδισμα με άσο από τον Λόσον που έκανε το 21-24. Το τάϊμ άουτ από τον Καλμαζίδη λειτούργησε θετικά για τους παίχτες μας που έκαναν το δύσκολο ισοφαρίζοντας σε 24-24, με τη Κυψέλη να παίρνει φωτιά, αλλά μέχρι εκεί καθώς οι 2 επόμενοι πόντοι και το σετ πήγαν στον παοκ που έκανε το 1-2.

4ο σετ: Δυνατό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό αυτή τη φορά που στο πρώτο τεχνικό τάϊμ άουτ βρέθηκε μπροστά με 8-4. Λίγο αργότερα το ταμπλό έδειχνε 11-5 με τον παοκ να μειώνει σε 14-11 και τους πράσινους να είναι στο +4 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-12). Το μπλοκ λειτούργησε εξαιρετικά για την ομάδα σε εκείνο το σημείο και το σετ κατακτήθηκε πολύ εύκολα με 25-17 στέλνοντας το ματς στο τάϊ μπρέϊκ.

5ο σετ: Μέσα σε μία «κόλαση» από αυτές που μόνο Παναθηναϊκοί μπορούν να δημιουργήσουν η ομάδα έβγαζε φωτιές και προηγήθηκε με 8-3. Ο παοκ αντέδρασε μειώνοντας σε 9-6, αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει το μοιραίο που ερχόταν. Μέσα σε ένα ατελείωτο πράσινο πανηγύρι το σετ ολοκληρώθηκε με 15-13, με πρώτο χρόνο από τον Αμορόσο.

Τα σετ: 26-28, 25-21, 24-26, 25-17, 15-13